Kozorožec

Kozorožec znamenie zverokruhu

horoskop-kozoroh

22. 12. - 20. 1.

Kozorožec​ je desiate znamenie západného zverokruhu.

Kozorožec je predstaviteľom zemského znamenia, charakterizovaného praktickosťou, pracovitosťou a precíznosťou. Títo jedinci nachádzajú svoje najväčšie uspokojenie v zmysluplnej práci, kde môžu uplatniť svoje schopnosti.

Spoľahlivosť patrí medzi výrazné črty Kozorožcov, hoci môže chvíľu trvať, kým sa dostanú do pohybu. Sú dôkladní a schopní, no nesnášajú, keď sú obťažovaní alebo pod tlakom. Preferujú pracovať v pokojnom prostredí bez časového stresu.

Kozorožci sú tvoriví a ich zmyselnosť prináša cit pre veci aj pre ľudí, čo vytvára priaznivú atmosféru v ich prítomnosti. Sú bystrí a opatrní, a zároveň potrebujú materiálne i citové bezpečie. Ich šetrnosť môže pôsobiť ako skupáň, ale v skutočnosti pramení z obavy o finančnú stabilitu. Kozorožci majú silné puto s rodinou, ale kvôli ich spoločenskej povaze vítajú aj nových ľudí do svojho kruhu.

Povaha Kozorožcov je kardinálna, čo znamená, že sú rozhodní a ťažko ich ovplyvníte v niečom, čo nechcú robiť. S veľkými myšlienkami prichádzajú ľahko, no ich naplnenie môže byť náročné. Rád sa ujímajú zodpovednosti, ale ak sa snažíte ich kontrolovať, rýchlo sa vzopru.

Horská koza reprezentuje mýtickú Amalteu, ktorá doj­čila Jupitera, keď bol ešte dieťa. Jupiter ju v hre ťahal za rohy a jeden jej zlomil, z čoho neskôr vzišla legenda o rohu hojnosti. S týmto znamením sa takisto spája ši­balský polocap Pan. Horské kozy sú povestné aj svojou istotou pri výstupoch na ostré skalné štíty a ich pevná chôdza a odhodlanie naznačujú základné povahové čr­ty Kozorožca

Saturn pomerne pochmúrny rímsky boh vládne obme­dzeniam a tvrdým životným skúškam. S týmto zname­ním sa však spája aj Pan, grécky boh lúk, lesov a stád, mu­zikálny a vždy veselý polovičný človek s nôžkami capa.

Žena Kozorožec pôsobí ako zodpovedná a pracovitá osobnosť, dobrá priateľka, ale veľmi žensky nevyzerá. Hoci ju poznáte už dosť dlho, jej skutočné prednos­ti zistíte až postupne. Oblieka sa prakticky, hlavne s pribúdajúcim vekom. Správa sa skôr rezervovane a chladne, hlavne ak niekoho nepozná. V skutočnosti sa dobre cíti medzi ľuďmi, má rada debaty na témy, ktoré ju vzrušujú, a tých je skutočne veľa.

Žena Kozorožec nemá rada povrchnosť a rozhovory typu: ako sa máš a dovidenia. Ak sa v spoločnosti nenachádza niekto, s kým by moh­la komunikovať, pôsobí otrávene a čoskoro zmizne. Radšej si doma ľahne do postele s knihou. Ak má ná­zor na to, o čom sa hovorí, povie ho nahlas a bez okol­kov. Hlas má silný a jej pohľad prezrádza, že neznáša protirečenie.

Ak je v spoločnosti, ktorá ju naozaj zau­jíma, správa sa celkom opačne. Srší vtipom, na všetko reaguje smiechom. Komplimenty na svoju osobu be­rie ako samozrejmosť, veď je predsa jasné, že je vý­borná. To na veľa mužov pôsobí vzrušujúco. Vie byť aj namyslená a raniť svojimi komentármi, najmä ak je presvedčená, že niekto zahmlieva skutočnosť. Žena

Žena Kozorožec vám vidí až na dno duše a máte pocit, že vás obliala stu­denou vodou. Ľahko odhadne slabé stránky protivníka a to jej prináša aj veľa nepriateľov. Rada dokazuje, že zvládne nemožné a viac ako druhí. Vie riešiť problémy nielen vlastné, ale aj iných, a to ju zoceľuje.

Ak má partnera, o ktorého nestojí a ne­leží jej na srdci, hneď si nájde náhradu. Ak sa jej na partnerovi niečo znepáči, hneď ho vyhodí. Skutočné uspokojenie nájde len s mužom, ktorého ľúbi. Vtedy je ochotná spraviť aj to, čo si on žiada. A ukáže sa v plnej ženskej kráse.

Na začiatku je práca, potom dlho nič – až potom žena, ktorú ľúbi. Poviete si, od takého radšej preč! Také zlé to zasa nie je.

U muža vo znamení Kozorožec je potreba spoznať jeho vnútro, zmysel pre humor, aj milú a dobroprajnú povahu. Navonok pôso­bí chladne a odmerane. Je to skutočne mužský typ, ako si ho ženy predstavujú. Je vysoký, má pevné kos­ti, široké ramená, úzke boky, trénované nohy.

V mla­dosti často športuje a túto záľubu si udržiava aj v do­spelosti, hoci má profesionálne stresové zamestnanie. Jeho deň je presne rozplánovaný. Túlanie po nociach je mu cudzie. Nerád ráno vstáva, ale nie je nahneva­ný, že opäť začína pracovný týždeň. Muž Kozorožec má prácu, ktorá je preňho prioritou, zákonom života. Jeho krédo – každý si je ko­váčom svojho šťastia. Pokiaľ ne­musí, často sa žení neskoršie. Rád pomáha manželke cez víkend alebo športuje s celou rodinou.

Aspoň raz za deň potrebuje teplé jedlo, a ak mu ho nepripravíte, uvarí si niečo sám. V spoločnosti je zo začiatku opatr­ný v nadväzovaní kontaktov, no keď ľudí spozná, je veľmi komunikatívny.

Muž Kozorožec potrebuje partnerku, ktorá má podobné záľuby, aby spolu aspoň niečo mali. Svojim blízkym vždy ochotne pomôže a radšej najprv pomôže iným, až potom sebe. Cíti sa zodpovedný za svoju rodinu. V zamestnaní často urobí kariéru vďaka svojej praco­vitosti. Je sporivý a výdaj peňazí kontroluje. Potrebu­je silnú partnerku a hľadá v nej náhradu za matku. Musí si byť istý spoľahlivosťou a vernosťou svojej že­ny. Miluje ju a tiež vie byť verný. Na začiatku vzťahu je viac pasívny, ale rád sa nechá poblázniť. Ak náj­de tú pravú, okamžite chce mať všetko, po čom túži. Má radšej ženy oblejšie a ženské. Nerád stráca čas, ide podľa hes­la, železo treba kuť, kým je horúce.